کد مطلب : 2975
یکشنبه ۱۳ حمل ۱۴۰۲ - ۱۵:۲۱
5906
فاقددیدگاه
نوروز جمشیدی

بهار طبیعت با بهار قرآن

۱۶۱۷۱۷۶۱۷۱_watermark
«این روزها برای کسانی که روزه می‌گیرند و تلاوت قرآن دارند شاید زیبایی‌های بهار طبیعت با زیبایی‌های معنوی بهار قرآن نشاه‌ای دوچندان و لذت مضاعف به ارمغان داشته باشد، اما بهار قرآن علی‌رغم همه حلاوت و شیرینی‌های که احتمالا داشته باشد برای عده‌ای که بی‌بهره از لذایذ معنویت‌اند و معتقد به دین و پابند به روزه و نیایش و راز و نیاز به درگاه بی‌نیاز نیستند این تقارن اندکی مزاحمت خلق کرده و دیدوبازدیدهای ایام نوروز را محدود و تا حدودی بدون مصرف نقل‌ونبات نموده و لذت بردن از سفره‌ی که در این ایام پهن می‌شد را کم کرده است. با همه‌ی این‌ها فضای دل‌انگیز بهاری بریده از همه آداب و مناسک آیینی‌اش زیبا و روح‌بخش و فرح‌زاست.»

امسال بهار طبیعت با بهار قرآن تقارن پیدا کرده و طبیعت و شریعت باهم همسو و هم‌داستان شده‌اند. ازاین‌رو برخی این تقارن را به فال نیک گرفته و امیدوارند که این سال، سال میمون و پربرکت و سرشار از خوبی‌ها و نیکی‌ها باشد. این تقارن چه آن فال نیک زدن را برآورده کند و یا نکند اما برآیند آن برای مومنان به قرآن و دین‌داران روزه‌دار خوش و دل‌انگیز است. استقبال از دو بهار که هردو انبساط روحی و نشاط روانی را به ارمغان می‌آورد شاید شورونشاط این فصل را دوچندان نماید. این روزها برای همه‌ی مردم فرح‌بخش و نشاط‌انگیز است؛ چراکه همه‌ی مردم چه دین‌دار و چه بی‌دین از بهار طبیعت استقبال و از زیبایی‌ها و هوای خوب و باران‌ها و شکوفه‌ها و سبزه و علف‌های کوی برزن، دشت و دمن و در یک‌کلام از منظره‌های خلق‌شده توسط بهار طبیعت لذت می‌برند و این ایام را گرامی داشته به سیر و ساحت و سفرهای بهاری می‌پردازند. امروز سیزدهمین روز از سال نو ۱۴۰۲ و آخرین روز تعطیلات که به‌روز طبیعت نام‌گذاری شده می‌باشد. در این روز همه از خانه بیرون زده و به دامن طبیعت پناه برده و زندگی مصنوعی و شهر‌نشینی را رها کرده و خود را در دامن طبیعت رها کرده و پیوند می‌زنند و همگام با نفس‌های تازه بهار، بهار را حس کرده و با آن هم‌نوا و هم‌آوا می‌گردند.

این روزها برای کسانی که روزه می‌گیرند و تلاوت قرآن دارند شاید زیبایی‌های بهار طبیعت با زیبایی‌های معنوی بهار قرآن نشاه‌ای دوچندان و لذت مضاعف به ارمغان داشته باشد، اما بهار قرآن علی‌رغم همه حلاوت و شیرینی‌های که احتمالا داشته باشد برای عده‌ای که بی‌بهره از لذایذ معنویت‌اند و معتقد به دین و پابند به روزه و نیایش و راز و نیاز به درگاه بی‌نیاز نیستند این تقارن اندکی مزاحمت خلق کرده و دیدوبازدیدهای ایام نوروز را محدود و تا حدودی بدون مصرف نقل‌ونبات نموده و لذت بردن از سفره‌ی که در این ایام پهن می‌شد را کم کرده است. با همه‌ی این‌ها فضای دل‌انگیز بهاری بریده از همه آداب و مناسک آیینی‌اش زیبا و روح‌بخش و فرح‌زاست. این روزهای زیبا و سرشار از طراوت و تازگی پایدار نیست و بسیار زود خود را به‌روزهای گرم و آتشین می‌دهد و این‌همه شورونشاط و احساس تازگی و … دوام ندارد و زود بساط این سفره‌ای گسترده طبیعت برچیده می‌شود.

حال که چنین است و همه به آن مشعر و آگاه هستیم، پس‌ازاین فرصت استفاده کرده و بهره‌های روحی و لذت‌های روانی را برده و از همه ظرفیت‌ها و امکانات آن کمال استفاده را کرده و بهره ببریم. روز طبیعت که در دامن آن می‌رویم با طبیعت مهربان باشیم و همان‌طوری که طبیعت با مهربانی کامل به سراغ ما می‌آید ما هم با مهربانی و نوازش خوب به استقبال طبیعت برویم و همدم و مونس آن باشیم و با طبیعت یکی شویم و آن را خوب و دقیق حس کرده و قدر آن را بدانیم و از آلوده کردنش به آلودگی‌های انسانی و زباله‌های پس‌مانده از مصارف مواد مخرب طبیعت پرهیز نماییم.

سال نو و روز سیزدهم فروردین (حمل)  «روز طبیعت» را به همه تبریک گفته و آرزوهای خوب و خوشی را برای همه‌ی انسان و طبیعت و … می‌کنم امیدوارم که امسال سال پایان درد و رنج مردم ما و پایان سایه شوم طالبان از سر کشور باشد.

امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما