کد مطلب : 2900
شنبه ۲۶ سنبله ۱۴۰۱ - ۱۸:۰۴
2232
فاقددیدگاه
عباس‌علی جاوید

اربعین حسینی یادآور حماسه‌ها رشادت‌ها و…

۱۱۴۴۴
«بدون تردید آنچه در سال 61 هجری (حادثه عاشورا) در سرزمین نینوا اتفاق افتاد در تاریخ اسلام بی‌نظیر بوده است. زیرا در یک‌سو، انسانیت و جلوه‌های عظیم انسانی با ابعاد معنویت، اخلاق، دین‌خواهی، عدالت محوری، ظلم‌ستیزی و حماسه و رشادت و جان‌فشانی و وفاداری به نمایش درآمد. در جانب دیگر، دنیاطلبی، رذالت و پستی و ستم گری، قساوت و خون‌خواری، جنایت و شقاوت طلبی، سبعیت و درندگی و خوی حیوانی به نمایش گذاشته شد.»

بدون تردید آنچه در سال ۶۱ هجری (حادثه عاشورا) در سرزمین نینوا اتفاق افتاد در تاریخ اسلام بی‌نظیر بوده است. زیرا در یک‌سو، انسانیت و جلوه‌های عظیم انسانی با ابعاد معنویت، اخلاق، دین‌خواهی، عدالت محوری، ظلم‌ستیزی و حماسه و رشادت و جان‌فشانی و وفاداری به نمایش درآمد. در جانب دیگر، دنیاطلبی، رذالت و پستی و ستم گری، قساوت و خون‌خواری، جنایت و شقاوت طلبی، سبعیت و درندگی و خوی حیوانی به نمایش گذاشته شد.

جبهه ستمگر و جنایت‌پیشه هرچند سرمست از پیروزی ظاهری و کشتن و به یغما بردن و اسارت آل الله! عربده‌کنان، ندای پیروزی سر دادند و به پندار باطلشان توانستند عاشوراییان را مغلوب کنند و صلا و صدای طنین حق‌طلبی و دین‌مداری و خدامحوری آنان را خفه کنند! اما دیری نپایید که سنگر انسانیت و معنویت طلبی و عدالت‌خواهی عاشورا با پیام و بیان و روشنگری‌های  پیامبران عاشورا (امام سجاد(ع) و زینب کبری (س) از کربلا تا کوفه و ازآنجا تا شام و مدینه و بازگشت به سرزمین خون و حماسه کربلا، چهره واقعی و حقیقی دستگاه فسق و فجور یزید و ابن زیاد و عمال گمراه آنان را که با ارعاب و اغفال، بسیاری را فریب داده بودند! آشکار و رسوا کنند و برای همیشه آنان را در معرض قضاوت نفرین و ننگ آمیز تاریخ قرار دهند.

گواه این ادعا! شکل‌گیری قیام توابین و بازگشت بسیاری از اغفال‌شدگان کوفه و مدینه و شام و ایستادگی آنان در برابر دستگاه فریبکار اموی و مروانی و پیروان آن‌ها و همچنین نهضت منظم و فاتح مختار که همه جنایتکاران و عاملان فاجعه کربلا را به سزای اعمال ننگینشان رساندند. از آن پس هر قیام و اقدام ظلم ستیزانه و آزادی‌خواهانه، آگاهانه یا ناآگاه از مکتب سترگ و باشکوه جاودانه عاشورا الگو و الهام گرفته است و بر فرمایش صریح قرآن «والعاقبه للمتقین» و بیان واضح پیامبر اکرم «ان لقتل اللحسین حراره فی قلوب المومنین لاتبرد ابدا» به‌صراحت، صحه گذاشته‌اند.

اکنون پس از گذشت ۱۴ قرن، بر شکوه و عظمت یاد و خاطره و درس‌آموزی از آموزه‌های پرافتخار مکتب عاشورا به‌صورت روزافزون، افزوده‌شده و برگزاری پرشکوه راهپیمایی اربعین که با خلق حماسه بی‌نظیر حضور و راهپیمایی پرشکوه، بار دیگر عظمت و جاودانگی حادثه بی‌مانند عاشورا و پیام و رسالت آزادی‌خواهانه آن را به تمام انسان‌های آزادی‌خواه و مبارزان ضد ستم و ستمگری را ابلاغ و ارسال می‌کند. شکل‌گیری مقاومت فداکارانه، و قهرمانانه در مقابل یزیدیان زمان و شکست مفتضحانه آنان، گواه صادق بر پیروزی حق بر باطل و عدالت‌خواهی و حق‌طلبی بر ظلم و ستمگری است.

راهپیمایی و زیارت  اربعین که با حضور خاندان اهل‌البیت و صحابی بزرگ پیامبر (جابر بن عبدالله انصاری)  و برخی از یاران مخلص اهل‌البیت (ع) و فضیلت این زیارت باعظمت که در بیانات ایمه هدی (ع) تاکید و تصریح‌شده است، اکنون به ظرفیت و فرصت کم‌نظیر توسعه و گسترش ژیوپلیتیک پلتیک شیعه انجامیده است. جلوه‌های خیره‌کننده برگزاری عزاداری در سطح جهانی که مرز زمان و مکان را درنوردیده و حتی گرایش ادیان مختلف و حتی کسانی که اعتقاد دینی ندارند و از جنبه‌های آزادی‌خواهانه و مبارزه ضد ستمگری  مکتب عاشورا متاثر و الهام گرفته‌اند، فرصت کم‌نظیر در اختیار جامعه بزرگ شیعی و مکتب ماندگار اسلام  قرار داده است .

بر ما است که با تمام توان و با هر امکان مادی و معنوی به خیل عظیم این دریای خروشان بپیوندیم و این ندای جاودانه و ماندگار را تا برپایی حکومت سراسر عدل و روشنی و حق محوری و فضیلت مداری مهدوی (عج) نسل به نسل منتقل نموده و در این راستا از هیچ تلاش و کوشش فروگذار نکنیم و با قلم و قدم و بیان و بنان از این مکتب پرشکوه و باعظمت، پاسداری  و از خداوند متعال توفیق رهروی و الهام گیری و پیروی از آموزه‌ها و پیام‌ها و رسالت‌های آن، مکتب بزرگ را استدعا نماییم. السلام علی الحسین و علی اولاد الحسین و اصحاب الحسین  ابدا ما بقینا  وبقی الیل والنهار!!!

امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما