کد مطلب : 2602
یکشنبه ۵ دلو ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۷
13351
فاقددیدگاه
حسین جوهری

جنگ خرد و بی‌خردی در مناسبات بین هزارگی!

بی‌خردی
«امروز را اگر در نظر بگیریم مشابه چنین مساله‌ها زیاد دیده می‌شود، مثلا یک پزشک چینی که برای اولین بار ویروس کرونا را اعلام کرد او را به سرپیچی و تخلف از قوانین دولت چین متهم و در دادگاه مجبور به تایید توهین‌نامه کرد که بگو من اشتباه کردم و چنین چیزی در کار نیست. در چند روز اخیر در کویته نیز مثل همین‌گونه یک ماجرا رخ داده است.»

در قرن هفدهم دانشمند و ساینس‌دان ایتالیایی بنام گالیله به دفاع از نظریه علمی نیکلاس کوپرنیک که معتقد به مرکزیت خورشید در منظومه شمسی بود، با فتوای روحانیون عالی‌مقام کلیسای کاتولیک کافر خوانده و از پیرو مذهب کاتولیک و دین مسیحیت رانده و به حبس ابد محکوم گردید. سال‌ها به دلیل«ندامت نامه یا توبه‌نامه»‌ای که امضا کرده بود برای اعلام وفاداری هرازگاهی باید حاضری می‌داد.

فتوای کفر و ارتداد ازاینجا شروع شد که کلیسا به مرکزیت زمین معتقد بود. یعنی که خورشید و دیگر سیارات به دور زمین می‌چرخند و قرن‌ها این‌گونه به مردم یاد داده بودند؛ پس چگونه می‌شد که کسی بگوید عکس آن؛ یعنی خورشید مرکزیت دارد؛ یعنی زمین و دیگر سیارات به دور خورشید می‌‌گردند. البته این نظریه کوپرنیک بود که نیم‌قرن قبل مطرح‌ و توسط بزرگان کلیسا لعن و نفرین‌شده بود. این نظریه تقریبا به فراموشی سپرده‌شده بود که گالیله آمد از این نظریه علمی دفاع کرد.

این مساله برای کلیسا به عنوان یک مساله «حق و باطل» مطرح بود. به همین خاطر گالیله را متهم به کفر و او را مجبور به «توبه» کردند. اگر او در جا توبه نمی‌کرد توسط روحانیون کلیسا زنده‌زنده سوزانده می‌شد. در کلیسا احضار شد و چنین گفت: «در هفتادمین سال زندگی‌ام در مقابل شما اربابان دین و کلیسا به‌زانو درآمدم و بیان می‌دارم که مرکزیت خورشید، یک دروغ محض است» و بالاخره گالیله در سال ۱۶۴۲ دنیا را وداع گفت و نزدیک به چهار قرن بعد در سال ۱۹۹۲ کلیسای کاتولیک اعلام کرد که به دلیل رخداد یک «اشتباه بزرگ» گالیله را بخشیده چون او را مجبور به تایید یک نظریه اشتباه کرده است!!.

امروز را اگر در نظر بگیریم مشابه چنین مساله‌ها زیاد دیده می‌شود، مثلا  یک پزشک چینی که برای اولین بار ویروس کرونا را اعلام کرد او را به سرپیچی و تخلف از قوانین دولت چین متهم و در دادگاه مجبور به تایید توهین‌نامه کرد که بگو من اشتباه کردم و چنین چیزی در کار نیست. در چند روز اخیر در کویته نیز مثل همین‌گونه یک ماجرا رخ داده است.

بگذارید از یک زاویه دیگر به مساله اشاره کنم. اول اینکه ما انسان هستیم و به «انسانیت» باورمندیم. جدا از مساله «قومیت و مذهب» و اینکه در چه «گروه و حزب» باشیم هم مهم نیست. «انسانیت» ایجاب می‌کند که این مساله را بازگو کنم و از «انسانیت» دفاع کنم. یک فردی بنام زمان دهقان‌زاده در یک سخنرانی خود گویا به امام زمان ع توهین کرده است! اگر واقعا سخنرانی ایشان را کامل و به‌دقت تمام و دور از هرگونه تعصب و نفرت ارزیابی کنیم، هرگز با مساله توهین‌آمیزی برخورد نمی‌کنیم، اما اربابان دین و دنیا به خاطر شهرت، پول و مقام مثل کلیسا، دین را مانند بهشت و جهنم پیشا‌پیش فروخته چنین تهمتی ناروا را روا داشته و عده‌ای هم آن را پذیرفته و از آن‌ دفاع و بدون دریافت رسید آن ادعای ناحق را قبول کرده‌اند.!!؟ کسی نیست که از این دلالان دین و دنیا بپرسد که به کدام دلیل و به کدام حق، یک خرد و وجدان آزاد انسانی را متهم به «کفر گویی» کرده و بعدا هم مثل گالیله از ایشان «توبه‌نامه» می‌خواهید؟ وجدان فروشی تا به این حد؟!

لازم می‌دانم یادآور شوم که دیگر دین‌سواری و موج‌سواری بالای این مردم عزیز بس است. دوست دارم و آرزو می‌کنم که از هر قشر و طایفه‌ای که باشیم، با مهر و محبت با همدلی و هم‌بستگی در کنار هم زندگی کنیم و نمی‌خواهیم که دیگر بنام دین و و ارزش‌های آن از همدیگر دور و باهم درگیر و پارچه‌پارچه باشیم.

امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما