کد مطلب : 2072
جمعه ۱۸ حوت ۱۳۹۶ - ۹:۲۵
11509
فاقددیدگاه
امین یکتا

تجلیل از شهید مزاری، یا دام تزویر سیاسی؟!

سالگرد شهید مزاری
«معامله‌گران سیاسی و رجاله‌های زبون اجتماعی که توانایی رشد و ارتقای شخصیتی و نزدیک شدن به مقام و موقعیت اجتماعی آن شهید وارسته و آن رهبر جان‌باخته را ندارند از طریق شعارهای فریبنده و عزاداری‌های ریاکارانه به اغفال مردم و فریب رهروان و دلدادگان کوی او مشغول و سالگرد شهادت آن رادمرد تاریخ را زمینه خوب برای دکانداری و فریب اذهان عمومی دانسته و برای شهادت آن شهید سرافراز اشک تمساح ریخته و به فریب خلق مشغول و دکان معامله‌گری سیاسی را باز و فرش وراثت ادعایی را پهن و به خودفروشی مشغول و به خودنمایی خویش مسرور و با نمایش‌های خنده‌آور غیراخلاقی خود مشعوف و به ریش همه می‌خندند!»

بعد از شهادت شهید مزاری عده‌ای خود را وارث برحق او خوانده و بر کرسی و مسند او نشسته و از نام و عنوان او استفاده کرده و به آب و نوایی رسیده‌اند. این‌ها هیچ میراثی از شخصیت مزاری نبرده و شخصیت این‌ها در نقطه مقابل شخصیت شهید مزاری قرار داشته و کاملا در ضدیت مطلق با آرمان و اهداف او کار می‌کنند. این‌ها فقط وارث برای عزاداری و برپایی مراسم آیینی شهید مزاری بوده و دیگر هیچ سنخیت و شباهتی میان این مدعیان وراثت و آن راید قبیله‌ی ریسمان به دوشان وجود ندارد. شهید مزاری با ایثارگری‌های جانانه و فداکاری‌های مردانه خویش توانست در دل‌های انسان‌های تشنه عدالت و برابری جا گرفته و با نثار کردن جان خود در راستای اهداف والای تحقق عدالت اجتماعی و رهایی جامعه هزاره از ظلم و ستم‌های تاریخی به‌عنوان اسطوره عدالت‌خواهی و قهرمان میدان حق‌طلبی مطرح و محبوبیت بالای اجتماعی را کسب نماید.

معامله‌گران سیاسی و رجاله‌های زبون اجتماعی که توانایی رشد و ارتقای شخصیتی و نزدیک شدن به مقام و موقعیت اجتماعی آن شهید وارسته و آن رهبر جان‌باخته را ندارند از طریق شعارهای فریبنده و عزاداری‌های ریاکارانه به اغفال مردم و فریب رهروان و دلدادگان کوی او مشغول و سالگرد شهادت آن رادمرد تاریخ را زمینه خوب برای دکانداری و فریب اذهان عمومی دانسته و برای شهادت آن شهید سرافراز اشک تمساح ریخته و به فریب خلق مشغول و دکان معامله‌گری سیاسی را باز و فرش وراثت ادعایی را پهن و به خودفروشی مشغول و به خودنمایی خویش مسرور و با نمایش‌های خنده‌آور غیراخلاقی خود مشعوف و به ریش همه می‌خندند! وقتی برنامه‌های سالگرد شهید مزاری اعلان می‌گردد مردم به خاطر عشق و علاقه‌ای که به رهبر شهیدشان دارند بدون هیچ ملاحظه دیگر، اعم (از بیعت و یا حمایت از کسی) در آن محافل شرکت می‌کنند غافل از آن‌که صیادان حرفه‌ای، معامله‌گران سیاسی، سالگرد شهید مزاری را به‌عنوان دام سر راه مردم پهن کرده‌اند تا از حضور مردم استفاده سو کرده و به اربابان و سلسله‌جنبان قدرت وانمود نمایند که این جمعیت از طرفداران و حامیان آن‌ها هستند و اگر می‌خواهند که پشتوانه این مردم را با خود داشته باشند باید با آن‌ها وارد مذاکره و معامله شده و امتیازات لازم را به آن‌ها بدهند تا حمایت و پشتوانه این مردم را با خود داشته باشند. این است که متاسفانه سالگرد شهید مزاری قبل از اینکه یک مراسم گرامیداشت باشد یک دام ترفند و تزویر سیاسی از سوی تیکه‌داران قومی است که هرساله به نام و عنوان مزاری سر راه مردم کار گذاشته می‌شود و مردم را با دام گرامیداشت از سالگرد شهید مزاری به دام انداخته و به اسارت می‌گیرند و آنگاه به معامله‌گری و زد و بندهای سیاسی خود ادامه داده و امتیازات شخصی و بهره‌برداری‌های جناحی خود را از آدرس این مردم بیچاره و بی‌خبر، به حضرت جیب خود می‌ریزند.!!

وقتی مردم در مراسم هر یک از تیکه‌داران قومی حضور پیدا می‌کنند غلامان دربار و طوطیان خوش‌گفتار این‌ها شروع می‌کنند به به‌به و چهچه که مردم با رهبر خردمند و یا با رهبر کش‌وفش‌خواه تجدید پیمان کردند! البته مردمی که در مراسم سالگرد شرکت می‌کنند از سو استفاده‌ای که این‌ها از حضور آن‌ها می‌کنند بی‌خبرند و متوجه نیستند که این حضور، حضور آگاهانه نیست و نه‌تنها ادای دین به پیشگاه روح آن رهبر پشمینه‌پوش نیست که به‌نوعی خیانت به آرمان و اهداف آن شهید به‌حساب می‌آید؛ برای اینکه این حضور باعث گرمی دکان معامله‌گری و رونق بازار خریدوفروش سرنوشت جمعی در راستای منافع شخصی و دادوستدهای سیاسی آن‌ها گردیده و عمل تداوم بحران و نابسامانی سیاسی، پراکندگی اجتماعی و اسارت هرچه بیشتر تاریخی و عامل تداوم تبعیض سیستماتیک قومی و خلاصه و در یک‌کلام عامل تداوم وضعیت ناهنجار کنونی و به اسارت رفتن و سربریدن‌های قرن بیست و یکمی می‌گردد و هیچ تاثیری مثبتی نسبت به سرنوشت جمعی و برپایی آرمان انسانی و تحقق اهداف عدالت‌خواهی ندارد.

برپایی گرامیداشت فاجعه دردآور شهادت شهید مزاری و یاران او در سراسر دنیا از سوی هواداران و دوستداران آن رهبر فرزانه هرچند به‌عنوان یک مراسم آیینی و بدون کدام اهداف خاصی سیاسی صورت می‌گیرد، (مراسم آیینی همان‌طوری که پیداست کدام هدفی خاصی را دنبال نمی‌کند بلکه برپایی خود مراسم و زنده نگه‌داشتن آن  آیین، خودش هدف است) اما برگزاری مراسم از سوی سیاست پیشگان هزاره، خصوصا از طرف آن دو شیخ مدعی وراثت، به‌منظور خاص و برای بهره‌برداری سیاسی و کلاه گزاری بر سر خلق و فریب دادن بازیگران سیاسی صورت می‌گیرد تا از این طریق بتوانند سفره معامله شخصی و تجارت مافیایی خویش را به‌پیش برده و صاحب نان و نوا از ناحیه حضور بی‌جهت و بی‌برنامه مردمی شوند. توده‌ها به‌پاس گرامیداشت خون رهبرشان به صحنه می‌آیند اما رندان سیاسی و دلالان معامله‌گری از این حضور سو استفاده کرده و خود را دارای پایگاه وسیع مردمی نشان می‌دهند.

اگر این به‌اصطلاح رهبران و غلامان دربارشان راست می‌گویند که پایگاه مردمی دارند و این جمعیت انبوهی که در مراسم تجلیل و گرامیداشت سالگرد رهبر شهید به صحنه می‌آیند، طرفداران و حامیان آن‌ها هستند، چرا لطف نمی‌کنند این مانور جمعیتی را در زمان‌های غیر از سالگرد بابه برگزار نمی‌کنند؟! چرا همواره این تیکه‌داران قومی پشت عکس و سالگشت او و یا در پشت مراسم و برنامه‌های مذهبی همچون محرم و عاشورا و نماز جمعه و… پنهان می‌شوند؟! اگر اطمینان دارند که جماعتی که در سالگرد رهبر شهید گرد هم می‌آیند از حامیان آن‌ها هستند چرا به مناسبت‌های که این‌ها مسافر می‌گردند از این مردم نمی‌خواهند که به حمایت آن‌ها شتافته و به میدان بیایند؟! با این کار هم پایگاه مردمی خود را به نمایش بگذارند و هم توسط فشار مردمی از مسافر بودن و از مسافر شدن بیرون بیایند. این از عجایب روزگار است که این دو شیخ با این پایگاه مردمی که مدعی هستند، در زمان‌های که شدیدترین نیاز به حمایت مردمی دارند از مردم نمی‌خواهند که به میدان آمده از این‌ها حمایت نمایند!!! فقط در سالگرد شهید مزاری و مراسم مذهبی محرم، عاشورا، نماز جمعه و… این‌ها بازهم از مردم نمی‌خواهند، که خود این‌ها در میان مردم می‌روند و عکس و فیلم تهیه می‌کنند و آنگاه بوق و کرنا می‌کنند که این جمعیت پیروان صدیق و هواداران جان‌برکف رهبر خردمند و یا رهبر مسافر الدوله هستند.!!!

محمد محقق که بعد از تشکیل ایتلاف نجات در مزار ادعا کرد که به‌زودی تظاهرات و حرکت‌های مدنی را به نمایش می‌گذارند که جهان را تکان خواهد داد. اما حاصل تمام تلاش این ایتلاف (که متشکل از حزب وحدت محقق، جنبش ملی، و هواداران عطا محمد نور بود) بر اساس گزارش بی‌بی‌سی و خیلی از خبرگزاری‌های دیگر حضور حدود دو هزار نفر در تجمع مزار بود. این تجمع و مانور سیاسی آن‌ها جهان را که هیچ، حتی شهر مزار را هم تکان داده نتوانست.!! درست برعکس، خود این‌ها بیشتر تکان خوردند تا جهان و یا حتی شهر مزار! برای اینکه بعد از تشکیل این ایتلاف محقق بیشتر مسافر و عطا محمد نور هم از ولایت بلخ برکنار شد و دوستم هم هرگز نتوانست پا به خاک افغانستان بگذارد. فرارسیدن سالگشت شهید مزاری برای این تیکه‌داران قومی و معامله‌گران سیاسی، که هدفی جز اغواگری و فریب افکار عمومی ندارند، نه‌تنها فرارسیدن ایام غم و اندوه نیست که ایام جشن و خوشحالی و برپایی مراسم آیینی به‌منظور بهره‌برداری سیاسی است. بنابراین برگزاری مراسم سالگرد شهید مزاری از طرف این تیکه داران قومی مراسم سالگرد و تجلیل از شهید مزاری نه، که دام ترفند و تزویر سیاسی است که برای به دام انداختن مردم و قربانی کردن آن‌ها به‌پای منافع شخصی و پر کردن حضرت جیب‌ و تداوم بخشیدن به حیات ننگین سیاسی‌شان پهن گردیده و می‌گردد.

امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما