کد مطلب : 1748
دوشنبه ۲۸ حمل ۱۳۹۶ - ۸:۳۹
16981
فاقددیدگاه
محمد مهدی دانشمند

بیایید جنبش روشنایی را جنبش نگهداریم!

۱۷۰۹۸۵۲۰_۱۸۱۳۷۸۲۳۸۸۸۷۳۳۴۴_۲۲۴۸۱۰۶۹۷۱۲۱۴۰۷۴۹۶۵_n
« عدالت، برابری، توزیع و تقسیم برابر امتیازات و فرصت‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و ... آمال و رویاهای قوم هزاره را شکل می‌دهند. جنبش روشنایی تا تحقق کامل آن، از حرکت، پویایی و پایایی از جنبش و جهش، شور و شعف باز نخواهد ماند و در این مسیر مرعوب زور ، زر و تزویر نخواهد شد. چون‌که جنبش روشنایی نماینده خواست و مطالبات میلیونی هزاره هست و پرچم آزادگی، عدالت‌خواهی، برابری و برادری را برافراشته باید آن را درراه تحقق آن مطالبات جنبش نگه‌داشته شود و موج سیاسی و اجتماعی که ایجاد نموده را نگذاریم که بخوابد و مطالبات مشروع مردم به فراموشی و نسیان سپرده شود.»

جنبش روشنایی در برهه خاص تاریخی به تجلی نشست. جنبش روشنایی ثمره خون پاک جوانان هزاره در طول تاریخ سیاسی کشور است که در برابر تعصب و تحقیر و تبعیض سیستماتیک قومی حاکمان و سران حاکمیت  قد برافراشته و برای فروریختن دیوار برافراشته نابرابری قومی و تباری جان‌هایشان را فدا ساختند. جنبش چراغی را بر فرا راه تاریخ خون‌بار کشور برافروخته است تا در پرتو این فروغ و روشنایی نسل آینده دوزخیان زمین این سرزمین راه را از چاه، هدف را از شاخص‌ها، جریان خدمت را از جریان خیانت و سیاهی را از سفیدی به‌خوبی تشخیص دهند.

جنبش روشنایی میراث‌دار کاتب‌ها، ابراهیم‌خان‌ گاو سوارها، شهید مبلغ‌ها‌، شهید مزاری‌ها، شهید تبسم‌‌ها و صدها شهیدان کنده پشتی‌ها و دشت لیلی‌ها است که قربانیان تبعیض و تعصب تاریخ قومی بوده‌ و در مسلخ و قربانگاه اندیشه و عصبیت برتری قومی سلاخی شده‌اند. این پیام و رسالت سرخ را با خونشان نگاشتند که راه رسیدن به آزادی، عدالت و برابری، خون و شهادت است نه صف‌بندی‌های دیپلماتیکی و تعارفات دیپلماسی!

حیات و هویت جنبش در اعتراض و فریاد بیداربخشی آن نهفته است که خواب را از دیدگان خواب رفتگان، بی‌دردان، راحت‌طلبان، معامله‌گران و خیانت‌پیشگان قومی بربایند و بر ستمگران قوم‌کیش فریاد زنند که روزگار حاکمیت تک قومی به پایان رسیده است. راه‌حل تداوم سامان سیاسی و امنیت فراگیر اجتماعی افغانستان، مشارکت برابر و فراگیر اقوام در ساختار قدرت و توزیع برابر امتیازات و امکانات در تمامی لایه‌‌های اجتماعی به‌دوراز تعصب قومی نهفته است.

جنبش روشنایی بر مولفه‌های اعتراض، صراحت، شجاعت، بیداری، ایثار، نقد و به چالش کشیدن قدرت و ساختار تبعیض‌آمیز حاکمیت، طرد نیروهای معامله‌گر، کودن و ترسو شکل‌گرفته است. جنبش روشنایی تجسم و آینه مطالبات اجتماعی هزاره  است که در طول ده‌ها سال رنج و درد کشیده‌اند و مطالبات مشروع و برحق چند نسل هزاره را بر دوش می‌کشد که ناشی و برخاسته از رویاها و آرزوهای قوم هزاره است. به قول «مارتین لوتر کینگ » رهبر جنبش اجتماعی سیاه‌پوستان آمریکا: «هر قوم در تاریخ آمال و رویاهایی» دارند.

 عدالت، برابری، توزیع و تقسیم برابر امتیازات و فرصت‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و … آمال و رویاهای قوم هزاره را شکل می‌دهند. جنبش روشنایی تا تحقق کامل آن، از حرکت، پویایی و پایایی از جنبش و جهش، شور و شعف باز نخواهد ماند و در این مسیر مرعوب زور ، زر و تزویر نخواهد شد. چون‌که جنبش روشنایی نماینده خواست و مطالبات میلیونی هزاره هست و پرچم آزادگی، عدالت‌خواهی، برابری و برادری را برافراشته باید آن را درراه تحقق آن مطالبات جنبش نگه‌داشته شود و موج سیاسی و اجتماعی که ایجاد نموده را نگذاریم که بخوابد و مطالبات مشروع مردم به فراموشی و نسیان سپرده شود.

همسویی و همراهی در مسیر تحقق خواسته‌های مشروع جنبش، نگه‌داشتن و پاس داشتن جنبش است. همکاری و همدلی در موضع‌گیری‌، خط‌مشی‌های سیاسی، حفظ فرهنگ نقد، اعتراض و فریاد در مقابل ظلم و تبعیض؛ جنبش انگاری و جنبش رفتاری است. تبری، طرد و افشای عناصر خایین و سوداگران قومی قصر سپیدار و مهره‌های پراکنده آنان در میان توده اجتماعی؛ همراهی دیگری با جنبش  روشنایی است.

لذا نگذاریم این جنبش به خاموشی و خمودی بنشیند. این جنبش پرچم بلند آرمان عدالت و برابری برافراشته ‌است. زمین خوردن جنبش روشنایی درواقع زمین خوردن پرچم عدالت، برابری و برادری است. از‌این‌رو بر ما مردم هزاره و انسان‌های واقع‌بین و حق‌بین این کشور است که این جنبش عدالت‌خواهی را جنبش، پویا، پر تحرک، اصلاح‌گر و انقلابی نگهداریم و نگذاریم یاس و ناامیدی و سرخوردگی در میان مردم و کنشگران سیاسی این جنبش پدید آید و با سیاه نمایی و تبلیغات منفی چهره و سیمایی جوان این جنبش تازه پای خدشه‌دار شود و سرمایه اعتماد و حمایت اجتماعی آن فرو بکاهد. لذا رسالت همه انسان‌های محروم کشور به خصوص ما هزاره‌ها حمایت و همراهی جنبش روشنایی است. ازاین‌رو، بیایید جنبش روشنایی را جنبش نگهداریم!

امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما