کد مطلب : 618
چهارشنبه ۱۹ حمل ۱۳۹۴ - ۱:۰۶
5277
۳ دیدگاه
حکیم انصاری

سکوت استراتژیک یا سقوط استراتژیک؟

سقوط اشرف
«اشرف غنی نمی‌تواند خدمتی برای شهروندان افغانستان بکند؛ چون با نگاه تعصب‌آلود شکاف‌ها را در میان مردم بزرگتر می‌کند و چون در شرایطی که کشور نیازمند حمایت کشورهای همسایه است بی‌خردانه از حمله نظامی عربستان حمایت و اعلان موضع کرده که می‌تواند جنگ نیابتی را در درون کشور به بار آورده و دشمنی همسایگان را زنده کند و چون به جای تلاش برای رهای شهروندان خود سکوت و بی‌مسولیتی در پیش گرفته و برای توجیه این نژادگرای و ناکار آمدی خود آن را سکوت استراتژیک خوانده است»

سکوت در برابر ربوده شدن قریب به پنجاه مسافر در مسیر شاه‌راه کابل- قندهار و استراتژیک خواندن آن بعد از فشار رسانه‌های جمعی چه معنای می‌تواند داشته باشد؟ و استمرار تغافل در آزادی ربوده شده‌ها و زدودن دل‌تنگیها و بی‌قراریهای خانواده‌های آنان چه نوع استراتژیک می‌تواند باشد؟

اگرسکوت، در قبال رهای شهروندان ربوده شده، و به جای آن سفر حج و خارج استراتژیک باشد پس باید استراتژیک معنای دیگر داشته باشد. اگر کوتاهی و بی‌مسولیتی در ثبات امنیت و پیگیری مساله‌ی شهروندان گروگان گرفته شده استراتژیک است پس استراتژیک را باید از نو معنا و تفسیر کرد؛ اگرنه این کلمه معنای متعارف و خوشبینانه‌ی را که از ظاهر آن به نظر می‌رسد را ندارد و نشانه‌های از معنای تازه این استراتژی را باید کاوید و به آن دست یافت.

با یک درنگ و تامل هرچند کوتاه در می‌یابیم؛ در مملکتی که نگاه‌ها تعصب‌آلود و قومی است، دادن مسوولیت پیگیری گیروگان گرفته شده‌ها به معاون دوم(دانش) که خود از همان تیره و تبار است می‌تواند قدری زوایای این استراتژیک را روشن کند و معنای جدید استراتژی را برای ما بشکافد. یقینا این سکوت معنادار، علی رغم تغافل و مسولیت‌گریزی دو سر بُرد را برای اشرف غنی و در صورت ناکامی، باخت خفت‌بار را برای معاون دوم به بار خواهد آورد. روشنتر اینکه؛ اگر ربوده شده‌ها آزاد شود، رییس دولت در رسانه‌ها حاضر شده و خواهد گفت: من مسوولیت پیگری آن را به جناب معاون داده بودم و اگر هم فاجعه رخ داد می‌توان به طور ضمنی خفت و بی‌کفایتی جناب دانش و خجلت و شرمساری مردم ما را از داشتن چنین نماینده‌ی به رخ بکشد.

این خوش بینانه‌ترین حالت این سکوت استراتژیک در قبال ۳۱ مسافر ربوده شده در شاه‌راه کابل- قندهار و تغافل از ۹ کسبه‌کار ربوده شده هزاره در ولایت سرپل و ۶ مسافری دیگری در شاه‌راه هرات- فراه است که چهار افسر ارتش ملی از قوم هزاره در میان آنان بوده است. اگر قدری بیشتر تامل کنیم در خواهیم یافت، سکوت استراتژیک اشرف غنی، یک فریب است. فریب بسیار ریاکارانه و مزورانه‌ی که در صدد منحرف کردن افکار عمومی و توجیه بی‌مسولیتی خود در برابرحساسیت‌های مردم و شهروندان است. سکوت استراتژیک فریبکارانه بودنش از آنجا روشن شد که اشرف غنی در بزرگداشت شهید مزاری از تریبون مراسم اعلام کرد که ما کوتاهی نکردیم و سکوت و مسوولیت‌گریزی خود را استراتژیک نامید و تاکنون با گذشت قریب به پنجاه روز، هیچ گونه تلاش برای رهای و یا اطلاع از کشته یا زنده ماندن آنان ارایه نکرده است. چگونه ممکن است در این عصر اطلاعات و تکنولوژی که دولت در تلاش برای یافتن ربوده شده‌ها باشد اما با گذشت این مدت زمان نتواند از آنان اطلاعی به دست آورد؟ و چگونه قابل تصور است که نیروهای آمریکا با آن همه تجهیزات پیشرفته نظامی در افغانستان باشد و همکاری کنند ولی دولت و همکاران وی نتوانند رد پای از گروگان گرفته شده‌ها و گروگان‌گیران به دست بیاورند؟

این استراتژیک «استراتژیک حذف» است که در تداوم سیاست شاهنشاهی چند صد ساله یک قوم در برابر اقوام افغانستان و به خصوص مردم هزاره بوده و هست و غیر از این هیچ معنای نمی‌تواند داشته باشد. علی رغم «مصوبه بن» و تاکید جامعه جهانی برای مشارکت «نوزده درصدی» هزاره‌ها در ساختار دولت، هنوز بعد از چهارده سال تنها «یک در صد» در ساختار دولت مشارکت دارند. و اکنون نیز تلاش بر فروکاستن آن جریان دارد. گرفتن وزارت کلیدی از دست هزاره‌ها، حمایت نکردن از وزرای هزاره برای رای اعتماد، بازتاب دهنده همان « استراتژی حذف» است. حذف از رسیدن به ساختار قدرت و تصمیم‌گیری کلان کشور و حذف از نقش آفرینی اقوام دیگر در سیاست و مدیریت کشور و از نو عادت کردن به حضور هزاره‌ها در ساختار دولت که به پندار شان حقارت آمیز و خفت بار است.

نهضت علمی و افتخار آفرینی ملی و بین الملی مردم هزاره به مثابه شهرونان این کشور آنچنان تنگ نظری و عقده حقارت را در درون سردمدارانِ حکومتِ قبیله‌ی به راه انداخته که ابزار آزار و اذیت و ممانعت را برای جلو گیری از پیشرفت این مردم در دست گرفته‌اند. تقاضای سهمیه‌بندی کردن کانکور، ممانعت از حضور تحصیل کرده‌ها در کادر علمی دانشگاه‌ها، آزار و اذیت دانشجویان به بهانه‌های مختلف و مشروط و ناکام گذاشتن آنان و اخیرا هم حمایت مستقیم و غیر مستقیم داعش و طالبان پیوسته به داعش نمونه‌های از رفتار تنگ‌نظرانه و قومی است. این خود قوم‌گرایانه است که اشرف غنی حضور طالب به رنگ داعش را تبلیغات رسانه‌ی می‌خواند. مردم از ورود زنان داعشی در خانه‌های ولایت‌های زابل و غزنی به تنگ آمده‌اند ولی دولت و دولتمردان قومگرا آن را تبلیغات مبالغه‌آمیز و توطیه می‌دانند.

مردم در ولایتهای غزنی و زابل با چشمان خود تحرکات طالبِ داعشی را می‌بینند اما کرزی و غنی و امنیت ملی آن را تبلیغات غربی می‌شمارند. این دولت پوپولیستی و مردم فریب، کاری برای امنیت و رفاه اجتماعی شهروندان انجام نمی‌دهد. در آینده نزدیک مردم خود آگاهانه و عاقلانه تدبیر امور خود را به دست خواهند گرفت و منتظر بی‌کفایتی‌ها و ریاکاریهای اشرف غنی نخواهند نشست. جریان کابل بانگ، رشوه خواستن قضات فاسد دولتی از شهروندان برای به جریان انداختن پرونده‌های که در آن جنایات ناموسی رخ داده و تامین نکردن امنیت شهروندان مانند «فرخنده» مظلوم و ۳۱ مسافر کابل- قندها و ۹ مسافر سرپل و ۶ مسافر هرات– فراه نشانه‌های روشن و کافی از این دولت مزور، ناکارآمد و مردم فریب است که تمام شهروندان امید و اعتماد خود را از این دولت و به خصوص اشرف غنی از دست داده است.

پس به این نکته رهنمون می‌شویم که اشرف غنی نمی‌تواند خدمتی برای شهروندان افغانستان بکند؛ چون با نگاه تعصب‌آلود شکاف‌ها را در میان مردم بزرگتر می‌کند و چون در شرایطی که کشور نیازمند حمایت کشورهای همسایه است بی‌خردانه از حمله نظامی عربستان حمایت و اعلان موضع کرده که می‌تواند جنگ نیابتی را در درون کشور به بار آورده و دشمنی همسایگان را زنده کند و چون به جای تلاش برای رهای شهروندان خود سکوت و بی‌مسولیتی در پیش گرفته و برای توجیه این نژادگرای و ناکار آمدی خود آن را سکوت استراتژیک خوانده است و چون در صدد اصلاح دولت فاسد خود نیست و تنها با ریاکاری در صدد موجه جلوه دادن رفتار قومگرایانه و افکار مزورانه خود است روز به‌روز در پیش چشمان شهروندان خوار گشته و اقتدار سیاسی، خود را از دست داده و از نظر درایت، عقلانیت، صلاحیت علمی و عملی مورد پرسش شهروندان قرار گرفته و می‌رود که شهروندان علیه این وضعیت، به شورش و طغیان مدنی اقدام نمایند. بنا براین این سکوت استراتژیک اشرف غنی سکوت استراتژیک نه، که سقوط استراتژیک خواهد بود. والسلام.

امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
نظرات بازدید کنندگان
 1. باسلام،
  تحلیل خوبی بود، مقداری تند رفته اید، ان الله مع الصابرین.
  چرا اینقدر به مقام اول کشور نسبت های غیر منصفانه بدهیم در حالی که از ماست که برماست.
  بسیاری از وکلای ملت و وزرای منتسب به این دولت کاری برای ملت نمی تواند انجام دهد.
  پس چه لزومی دارد که به بحث قومیت و … دامن زده افکار عامه مردم را نسبت به دولت بدبین نماییم.
  کاتب هزاره که یک شخصیت تاریخی بود، لت و کوب را تحمل می کرد برای این که اندک کاری برای این ملت مظلوم انجام بدهد، اما شخصیت های سیاسی ما برای خود شان شب نشینی های پر خرج برگزار می کنند.
  چلیم و … مصرف می کنند.
  بیاییم با خدا راز و نیاز کنیم. از سویی صبر پیشه نماییم.
  آنچنان به نظر می رسد که امروز همه به فکر خود است. نه هزاره و نه هیچ کس دیگر به درد هم درمان نیستند، فقط خدا به داد مردم مظلوم و برادران دربند ما برسد.
  اشرف غنی برای مردم خود نیز نتوانسته کاری انجام بدهد. هرروز شهروندان پشتون به وفور کشته می شود اما کسی نیست که آنهارا یاری کند.
  برادران برادران پشتون ما خیلی بیچاره شده اند. در بعضی مناطق خبر موثق است که آنان اختیار ناموس شان را ندارند.
  پیر مردی از تبار برادران پشتون ما گریه می کرد که به خدا قسم دختر مجرد از خانه برده، اکنون حامله در کنار پدر و مادرش با شرمندگی زندگی می کند.
  بیوه زنان در میان این مردم افزون گشته، قبرستان های شان آباد گشته.
  خدا به داد همه مردم افغانستان برسد.
  کسی جز خدا به داد ما نمی رسد، بیهوده را آلوده به گناه نکنیم که توهین و… گناه است.

 2. سلام و احترام به جناب صداقت!
  ابتدا سپاس از اینکه در قبال کشور تان دغدغه دارید و مسایل سیاسی و اجتماعی کشور را پی‌گیری می کنید.
  در باب کامنت تان فقط می‌خواهم از باب تذکر دو نکته را یاد آور شوم:
  اول: از باب اعتراض به بنده می‌‌گوید: تند رفته‌اید. به مقام اول کشور نسبت غیر منصفانه داده اید. بعد خود تان این گونه استدلال می کنید: به نظر می رسد که امروز همه به فکر خود است. نه هزاره و نه هیچ کس دیگر به درد هم درمان نیستند» و « بسیاری از وکلای ملت و وزرای منتسب به این دولت کاری برای ملت نمی تواند انجام دهد» فکر کنم اگر خود تان کمی تامل می کردید به اعتراض تان پاسخ داده اید؛ یعنی خود تان از ناکارامدی وزرای فاسد و مقام اول کشور سخن گفته اید. و شاهد بودید که عزل و نصب بسیاری از هزاره ها و تاجیک ها بعد از دولت وحدت ملی بسیار متعصبانه وقومی بود. جنرال مراد علی مراد هزاره را از پستش برکنار ویک پست تشریفاتی داده است. همینطور قومندان امنیه کابل و بسیار از جنرالان تاجیک و متنفذین هزاره را در یک سفر فرمایشی که به هرات داشته است عوض کردند که فریاد اسماعیل خان و شیخ موسی رضایی که خودم از زبانش شنیدم بلند بود. بی اعتنای به قریب به پنجاه مسافر هزاره و استراتژیک خواندن آن و در نهایت حمایت بسیار ناشیانه و متعصبانه از کشوری که اصلا در شرایط کنونی به صلاح کشور نیست از نمونه های ناکار آمدی و در عین حال رفتار مزورانه و فریبکارانه اوست. پس اعتراض نیشدار از اشرف غنی و سیاستمداران، کلا و وزرا نه تنها غیر منصفانه نیست بلکه ضروری است تا دست و پای شان را جمع کنند ورنه دیگر مردم اینقدر جاهل وغافل نیستند.
  دوم: اینکه می‌گوید: «کسی جز خدا به داد ما نمی رسد، بیهوده را آلوده به گناه نکنیم که توهین و… گناه است و بیاییم با خدا راز و نیاز کنیم. از سویی صبر پیشه نماییم» فکر کنم با آن آیه قرآن که می‌فرماید« ذلِکَ بِأَنَّ اللَّهَ لَمْ یَکُ مُغَیِّراً نِعْمَهً أَنْعَمَها عَلى‏ قَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِمْ( انفال/۵۳) و« إِنَّ اللَّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُوا ما بِأَنْفُسِهِم( سباء/۳۴) کاملا در تعارض است. آیا می‌شود جامعه‌ی راه خوشبختی را بپیماید ولی رهبری آن را انسانهای فاسد و بی‌کفایت به عهده داشته باشد و مردم بجای اعتراض و ایستادن در برابر فساد و تباهی با خدا رازو نیاز کند و صبر پیشه نماید؟؟؟؟ قضاوت به خود تان و خوانندگان.
  باز هم از اینکه دغدغه دارید و به هر شکلی دلواپسی های خود را در قبال کشور در میان می‌گذارید بسیار خرسندم.

 3. بذارید چشممان چیزی را که الان هست را ببیند وضعیت اقتصادی فاجعه بار است راه ها به خصوص به روی ازره ها نا امن است مناطق شمالی بسیار نا امن شده است و همه نمی تواند بدون ضعف یا عدم تمایل خود دولت انجام شده باشد حقیقتی که هیچ کس ندید ان بود که وضعیت قوم پشتون بسیار عجیب است اشرف غنی از یکی از اقوام دسته پایین البته از نظر خود افغان ها است و قدرت در دست قوم افغان تنها یک راه برایش می ماند جلب اعتماد قوم خودش به هر طریق و این برای رای دهنده های اینده نکته خوبی است که درباره رعیس جمهور همه چیز را از دید خود ننگرند هر چند که تقلب هم در این انتخابات موثر بود نا امن شدن ولایت های شمالی پلانی برای ضعیف کردن این ولایت ها نسبت به جنوب است که البته کل اقتصاد کشور را ویران خواهد کرد و تاجیک ها را ضعیف تر از هر وقت دیگر و اصرار احمد زی برای نگه داشتن دوستم کنار خود راهی است برای اختلاف انداختن یا حداقل ناکار امد کردن اعتلاف ازبک ها متاسفانه هنوز در ذهن سیاستمداران کلان افغانستان چیزی به اسم ملت سازی جا نیفتاده است که البته کاملا دلیلش روشن است بعضی از بزرگان قومی قدزتشان را مدیون دشمن ساختن هستند و ترساندن مردمشان از دیگران تا حداقل از انها بابت مشکلاتشان سوالی نکنند و خود به راحتی اریکه قدرت تکیه بزنند در حال حاضر سیاست بعضی ها رفتار مناسب با ما جلو روی خودمان به خصوص ادم های پرنفوذ است و پشت سر توطعه و تبلیغات منفی کردن است و شاید به زودی با ترور افراد مهم و با نفوذ رو به رو شویم و همین طور با خیانت به سربازان و قومندان ها در ارتش که دارند به جایی می رسند البته با سر در اوردن تجهیزات ارتش افغانستان به گونه ای جادویی به تاجیکستان نیز رو به روییم برای ازادی سی و یک مسافر عمل کرد بسیار خوبی داشتیم یعنی تکیه کردن بر نشان دادن نارضایتی با استفاده از اگاهی بخشی هر چند که شاید می توانستیم بیشتر بر روی امن کردن راه ها توسط دولت نیز تاکید کنیم چرا که یکی از دلایل عقب ماندگی ازره ستو نداشتن راه مواصلاتی مناسب برای خرید و فروش تجارت است و نباید هم یادمان برود که همه هنوز ازاد نشده اند و تنها گزینه دفاعی ما این است که مردممان را به این باور و اگاهی برسانیم که هر چه اطرافیان شما در جامعه ای مثل افغانستان قوی تر باشند شما نیز قدرتمندترید

دیدگاه شما