کد مطلب : 774
چهارشنبه ۱۳ جوزا ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۶
137995
فاقددیدگاه
عباسعلی جاوید

شاخصه‌های آرمان‌شهر «مهدوی» یا حکومت جهانی حضرت مهدی(ع)

آرمانشهر
«مهم‌ترین و اساسی‌ترین شاخصه حکومت امام مهدی (ع) که رکن اصلی حرکت جهانی امام را تشکیل می‌دهد گسترش همه‌جانبه و تقویت و توسعه توحید و یگانه‌پرستی در سطح جهان و از بین بردن مظاهر شرک و کفر و هوا و هوس پرستی است، چیزی که سرلوحه‌ی آغاز دعوت انبیای الهی و پیامبر گرامی اسلام نیز بوده است. هرچند در نهضت انبیا این امر به‌طور کامل محقق نشد در اثر موانع و کارشکنی‌ها و مخالفت‌های دشمنان، اما در قیام موحدانه‌ی مهدوی (ع) بااراده‌ی الهی به‌طور کامل تحقق خواهد پذیرفت.»

به‌جز در آموزه آنارشیسم، در ضرورت وجود حکومت، می‌توان اجماع نظر را در میان اندیشمندان اعم از دینی و غیردینی، مطرح کرد. علاوه بر آن در گذرگاه پهنه‌ی تاریخ، جماعتی بدون حکومت، (فارغ از شکل ابتدایی و ساده یا پیشرفته و پیچیده) را نمی‌توان یافت.

حکومت در ادبیات سیاسی، بیانگر قوه‌ی حاکمه‌ی است که ساختار قدرت و ویژگی‌های هیات حاکمه را نشان می‌دهد و به همین جهت ادعای حق حکمرانی در جامعه را دارد که به صورت‌های مختلفی مطرح می‌شود. گاه چنین ادعایی ناشی از سنت‌های یک جامعه و زمانی بر اساس قرارداد اجتماعی و گاه بر مبنای موروثی بودن حق حکومت، گاهی حکومت‌ها مبتنی بر زور و غلبه و سرانجام بسیاری از حکومت‌ها بر اساس داعیه‌های دینی و الهی صورت می‌گیرد. حکومت حضرت مهدی عج در این دسته قرار می‌گیرد و بر اساس حق الهی استواراست. حکومت‌ها در طول تاریخ به لحاظ قلمرو نیز اشکال مختلف به خود دیده است. از حکومت‌های قبیله‌ی و دولت‌شهرهای یونان باستان تا دولت ملی که از پیامدها و آموزه‌های اصلی انقلاب فرانسه بوده است. همچنین حکومت‌های که داعیه جهانی و جهان شمولی داشته همچون حکومت اسکندر مقدونی و… که به‌جز حکومت‌های دینی آن‌هم در دوره‌های کوتاه، همانند حکومت سلیمان نبی (ع) و حکومت اسلامی نبوی (ص) و حکومت دادگرانه‌ی علوی (ع) بقیه در تحقق آموزه‌های جهان‌شمولی و اصل اساسی عدالت اجتماعی، موفقیتی چندانی نداشته‌اند.

بر اساس آموزه‌های صریح قرآن کریم و روایات دینی، بر الهی و جهانی بودن حکومت مهدی (عج) تاکید شده است. امامت از منظر شیعه منصبی الهی است که از جانب خداوند تعیین‌شده و پیامبر گرامی اسلام مامور ابلاغ آن می‌باشد: ای پیامبر ما آنچه از سوی خداوند (معرفی امام«ع» ) به مردم را ابلاغ کن، که عدم ابلاغ آن به معنای عدم انجام ‌وظیفه رسالت خواهد بود. بنابراین شاخصه‌های حکومت جهانی حضرت مهدی(ع) بر مبنای تصریح قرآن و روایات را می‌توان چنین برشمرد:

۱-‌ مهم‌ترین و اساسی‌ترین شاخصه حکومت امام مهدی (ع) که رکن اصلی حرکت جهانی امام را تشکیل می‌دهد گسترش همه‌جانبه و تقویت و توسعه توحید و یگانه‌پرستی در سطح جهان و از بین بردن مظاهر شرک و کفر و هوا و هوس پرستی است، چیزی که سرلوحه‌ی آغاز دعوت انبیای الهی و پیامبر گرامی اسلام نیز بوده است. هرچند در نهضت انبیا این امر به‌طور کامل محقق نشد در اثر موانع و کارشکنی‌ها و مخالفت‌های دشمنان، اما در قیام موحدانه‌ی مهدوی (ع) بااراده‌ی الهی به‌طور کامل تحقق خواهد پذیرفت.

۲-‌ یکی دیگر از شاخصه‌های حکومت مهدوی(عج) عدالت‌جویی و عدالت‌خواهی و تلاش برای برقراری عدالت و رفع تمام مظاهر ظلم و بی‌عدالتی و به‌تصریح روایات معتبر اسلامی، امام (ع) در اتمام و تکمیل این خواسته و آرمان بشری که ایده‌آل تمام جوامع انسانی در درازنای تاریخ نیز بوده و انبیای الهی نیز در این مسیر پر ارزش و پیچیده از جان مایه گذاشته و به‌جز در برهه‌های کوتاه تاریخی همانند مدینه النبی(ص) و حکومت عدل علوی(ع) از طعم شیرین و دلپذیر آن محروم بوده‌اند، در همه ابعاد و شوون اقتصادی و سیاسی و فرهنگی و… بهره‌برداری از منابع طبیعی، توزیع عادلانه فرصت‌های اجتماعی و برقراری روابط صمیمانه و صلح‌آمیز، همراه باعظمت و شوکت و عزت جامعه اسلامی در سطح بین‌الملل و بر معیار تقوا و کرامت انسانی و ایجاد صلح و همزیستی و روابط صمیمانه و دوستی متقابل در بین افراد و… ازجمله شاخصه‌های اصلی حکومت و آرمان‌شهر مهدوی (ع) است که برآمده از دین و برای تحقق و تحکیم بنیان‌های ثابت و استوار دینی می‌باشد.

برقراری عدالت در زمره‌ی آرمان‌های تاریخی بشریت اعم از دین‌دار و بی‌دین قرار داشته است و درگذر تاریخ تقریبا تمامی حکومت‌ها داعیه‌ی آن را داشته و به‌زعم خود در راستای تحقق آن سعی و تلاش نموده‌اند، اما تلاش‌هایشان، جز در مواردی که در فوق، اشاره شد، موفق نبوده است. دلیل این امر نیز معطوف به جهان‌بینی و نوع نگاه به جهان و انسان و محیط پیرامون می‌باشد. در رویکرد و جهان‌بینی مادی و اومانیستی که اصالت و محوریت را به‌جای خدا به انسان می‌دهد و به‌جای جانشینی انسان از خدا، وی را جایگزین خدا می‌دانند، در مواجهه با مساله‌ی عدالت به دلیل فقدان منبع دچار مشکل شده و در تحقق عدالت نیز ناکام می‌باشند؛ زیرا چنین دیدگاه‌ها به‌رغم توافق در تعریف عدالت، (هر چیزی را درجای خود قرار دادن) در تشخیص و تطبیق مصداق عدالت به‌طورجدی با مشکل مواجه‌اند، ازآن‌جهت که جای واقعی اشیا و اشخاص را صرفا خالق هستی آفرین می‌داند و اگر در فرایند اجرای عدالت این مهم نادیده گرفته شود ، طبعا از تحقق عدالت نیز طرفی درنخواهد بست.

   اما در حکومت عدالت‌گستر مهدوی (ع) همان‌گونه که گفته شد با اراده خداوند، و با تلاش مستمر و فراگیر صالحان با رهبری امام (ع) عدالت همه‌جانبه در پهنه‌ی گیتی محقق خواهد شد و سایه‌ی نفرت‌انگیز ظلم و ستم وبی عدالتی که به تعبیر روایات، زمین را پرکرده است به‌طور کامل از گستره جهان رخت بر خواهد بست.

۳- یکی دیگر از شاخصه‌های حکومت جهانی امام مهدی (ع) این است که با کمک خداوند متعال دین اسلام را که کامل‌ترین دین و پیامبران خاتم رسولان است را بر تمام ادیان باطل دیگر غلبه دهد و معنای ژرفای خلافت الهی که رمز برتری انسان بر سایر مخلوقات است به‌طور کامل در حکومت امام (ع) تفسیر و محقق خواهد شد.

و سرانجام اینکه بر اساس وعده‌های قرآن ، برخلاف آنچه تاکنون (به‌استثنای حاکمیت‌های الهی توسط برخی انبیا و ایمه (ع) ) حاکمان از میان طبقه‌ی بالای جامعه که به لحاظ اقتصادی و موقعیت اجتماعی برتری داشته‌اند به حکومت رسیده‌اند اما در آرمان‌شهر و حکومت جهانی امام مهدی(ع) به‌تصریح قرآن و تاکید روایات ، صالحان و متقیان و مومنین با پیشگامی امام(ع) حاکمیت برجهان و با ارمغان عدالت و کرامت و ارزش‌های خدامحورانه، خواهند داشت. حکومتی که در بیانات معصومین (ع) از آن تعبیر به دولت کریمه شده است که انسان‌ها را به سعادت و کرامت رهنمون خواهد کرد، و در کلام بهتر جامعه و آرمان‌شهر مهدوی، نسخه‌ی آرمانی و ایده‌آل جامعه و انسان مسلمان است که می‌بایست با نگاه الگویی به آن درصدد تطبیق خویش با آن باشیم. چراکه او سراپا نماد نبوت و ولایت است، تمام پیامبران را در خویش دارد، چون آدم آدمیتی نو را بنیاد می‌نهد، چون نوح با کوله‌بار صدها سال درد و ستم‌کشی بر پشت، خدا را بر کافران می‌خواند. چون ابراهیم ندای توحید در می‌دهد و بت‌های عصر را سرنگون می‌کند، چون موسی بر فرعونیان ستمگر می‌شورد ، چون عیسی انسانیت مرده را زنده می‌کند، و چونان محمد(ص) صلای فلاح و رستگاری عالمیان سر می‌دهد…

امتیاز:
(0) (0)
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما