• پنج شنبه ۱۶ ثور ۱۳۹۵ - ۲۲:۵۷
  عباسعلی جاوید
  « رخداد عظیم بعثت با آدم (ع) و شریعت او آغاز و در فرایند بلند تاریخ با راهبران راستین و با استقامت انبیای الهی (صدوبیست و چهار هزار) تا خاتم انبیا و کامل‌ترین آنان ازهرجهت، تداوم یافت و هرکدام در زمان خود سکان‌دار کشتی نجات بشریت و سوق آن به ساحل امن سعادت و رستگاری و با نشانه‌ها و استدلال‌های محکم سعی و تلاش نمودند؛ آدم (ع) آدمیت نو را بنیاد نهاد، نوح پیامبر باتحمل صدها سال رنج و محنت، خدا را بر کافران خواند، ابراهیم(ع) در محیط جهل و تاریک بت‌پرستی، ندای توحید سر داد و پروانه‌وار در آتش جهل و عناد مشرکان رفت و با اعجاز اعجاب‌انگیز الهی نجات‌یافته و بساط بت‌پرستی و شرک را از جامعه برچید.»
 • جمعه ۲۱ حوت ۱۳۹۴ - ۱۸:۱۶
  خالق وطن‌خواه
  «آنچه برای مزاری مهم است همین تعهد به‌مثابه خطر است و این‌یکی از برجسته‌ترین نشانه رهبری سیاسی مزاری است. البته کسی که رنج‌های دو صدساله را حس کرده و احساس می‌کند که در این برهه از زمان تمام سنگینی حقارت‌ها، ظلم‌ها، تبعیض‌ها، محرومیت‌ها و جرم تحمیل‌شده تباری بر شانه‌اش افتاده است، بی‌معنی است که چیزی غیر از مصالح مردم را بخواهد. مزاری خود را در وجود جمع و جمع را در وجود خود و همه را علیه فروپاشی منطق تبعیض و بی‌عدالتی تعریف می‌کند. او با همین نگاه وسیع و با درک درست از وضعیت رقت‌بار هزاره فریاد برمی‌آورد بیش از این نمی‌خواهم هزاره بودن جرم باشد.»
 • شنبه ۱۰ دلو ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۹
  خاطره رنجیده
  «در دوره و زمانه‌ی که همه مدعیان رهبری و دلسوزی به خلق، به زراندوزی، شهرک‌سازی، و حرمسرا‌گرایی و معامله با خون و رای مردم رو آورده به فریب خلق خدا مشغول و همچون انگل، خون مردم را بی‌پروا و بی‌مهابا می‌مکند و از طریق معامله با سرنوشت سیاسی، اجتماعی، و .... مردم به کاخ‌های مجلل و نوکران وفادار و دست‌بوسان مفت و رایگان و غلامان مطیع و کنیزان متنوع و بی‌شماری دست‌یافته ثروت و کبکبه و دبدبه‌شان را به رخ می‌کشند؛ شیوه‌ی زیستن این مادر داغدار تاریخ، چقدر شکوهمندانه و باعظمت و زیبا و سرشار از علو و استغناست!!»
 • پنج شنبه ۱۱ سرطان ۱۳۹۴ - ۲۰:۳۱
  عباسعلی جاوید
  «دشمنان عنود و جاهلان ناآگاه، نسبت به امام مجتبی (ع) تهمت‌های ناروایی را پخش و تبلیغ کردند که به نمونه‌ی از آن اشاره شد و همچنان در مورد صلح آن حضرت، یا ازدواج‌ها و طلاق‌های امام (ع)، مغرضانه یا از روی ناآگاهی و جهل به جعل و تحریف واقعیت پرداختند که خوشبختانه کتاب‌های متعدد و معتبر و مستند در رد یاوه‌گویی‌ها و پندارها و اکاذیب ذکر شده، نوشته‌ شده و با توجه به محکمات فرمایشات پیامبر عظیم الشان اسلام (ص) که در سطور فوق به برخی از آن اشاره شد و مقام ارجمند عصمت معصومین (ع) که با دلایل محکم و مستند عقل و نقل، همراه هستند، دیگر جایی برای پندارهای موهوم و غرض‌آلود، باقی نمی‌ماند.»
 • چهارشنبه ۲۰ جوزا ۱۳۹۴ - ۱۴:۰۰
  «طرح نو»
  «کنون که خبر جانگذاز شهادت برادران مان در آنسوی مرزها را میشنویم، رجاء واثق داریم که دعای خیر و احساسات همدلانه‌ی اقشار مختلف جامعه هزاره را، که تسلای دل داغدارتان خواهد بود. صبوری و بقای عمر شریف و پربرکت برادران عزیز آزاده را به‌ویژه در این روزهای سخت، و در برابر ناملایمات و رخدادهای ناگواری چون فقدان برادری و هماهنگی، از پروردگار عالم مسألت می‌کنیم. عمیق‌ترین مراتب همدردی و همدلی ما و رهروان و شاگردان شورای هزار ه های اهل سنت نثار جان صبور و آزاده‌ی شما.»
 • چهارشنبه ۱۳ جوزا ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۶
  عباسعلی جاوید
  «مهم‌ترین و اساسی‌ترین شاخصه حکومت امام مهدی (ع) که رکن اصلی حرکت جهانی امام را تشکیل می‌دهد گسترش همه‌جانبه و تقویت و توسعه توحید و یگانه‌پرستی در سطح جهان و از بین بردن مظاهر شرک و کفر و هوا و هوس پرستی است، چیزی که سرلوحه‌ی آغاز دعوت انبیای الهی و پیامبر گرامی اسلام نیز بوده است. هرچند در نهضت انبیا این امر به‌طور کامل محقق نشد در اثر موانع و کارشکنی‌ها و مخالفت‌های دشمنان، اما در قیام موحدانه‌ی مهدوی (ع) بااراده‌ی الهی به‌طور کامل تحقق خواهد پذیرفت.»
 • جمعه ۲۱ حمل ۱۳۹۴ - ۱:۵۹
  عباسعلی جاوید
  «فاطمه (س) سراسر حیات نورانی خویش را در شعاع وحی و در سایه‌سار انسان‌ساز پدری (که خدای بزرگ او را صاحب خُلق عظیم معرفی کرد) سپری نمود. فاطمه مصداق کوثر و خیر کثیر و آیه‌ی "انا اعطیناک الکوثر" درباره‌ی اوست. او مصداق آیه‌ی "و نسائنا "در آیه مباهله است. در کلام دیگر، زهرا یک زن است ولی واجد همه صفات نیکو و خصایص همه زنان الگو در جهان و دربرگیرنده همه نقش‌ها و صفاتی‌ که زنان جهان تا قیام روز واپسین از کران تاکران در تمام جهان باید بر عهده گیرند و عمل کنند.»
 • پنج شنبه ۲۱ حوت ۱۳۹۳ - ۲۳:۲۳
  صادق روشنا
  «اهمیت مزاری در این مقطع زمان به درک درست وی از تاریخ و از بحران سیاسی و اجتماعی افغانستان بود که به ناکارآمدی مشروطیت و کمونیسم و اسلام‌گرایی فقاهتی در افغانستان رسید و معضل اصلی را در فقدان مناسبات انساني در میان اقوام کشور می­دید. لذا مزاری آن جدیدِ عصر و نیاز زمان بود که برای انسانی کردن سیاست، طرح نوی درانداخت و دراین آشفته‌بازار هزاره ستیزی رنسانس عدالت را در سیاست ملی به راه انداخت تا نام هزاره در افغانستان قیامت اجتماعی برپا نکند و تا ادعای نقش کلیدی در سیاست، تالاب خون به راه نیندازد.»
 • چهارشنبه ۲۰ حوت ۱۳۹۳ - ۲۱:۰۸
  عبدالخالق فصیحی
  «بلی، او یک‌چیز را از این سرزمین خون‌بار برداشت و از آن خود کرد که عبارت باشد از الگو بودن برای آزادی‌خواهی و نجات از بردگی و تبعیض. وجود او ویژه است همان‌گونه که زندگی‌اش ویژه بود. چراکه تنها او است که با قدم گذاشتن در دنیای سیاسی پر تهوع افغانستان رنج‌های تاریخی، تحقیر، محرومیت، نداشتن حق زندگی، حذف از امکانات مادی و معنوی کشور، دور از امتیازات تعلیم و تربیت، محرومیت از تحصیل در بخش­های کلیدی، مانند پزشکی و بورسیه‌های به تاراج رفته و ... یک قوم را درک نموده و صادقانه در کنار آن‌ها ایستاد و به دادخواهی حقوق ازدست‌رفته آن‌ها بر خواست.»
 • یکشنبه ۱۹ دلو ۱۳۹۳ - ۲۱:۰۷
  عبد الله نظری
  «فاجعه افشار سر در کلافه‌ی تعصب و تبعیضات قومی شورای ستم‌پیشه نظار داشت. تعصب یا عصبیت قومی که از آبشخور سیاست تقویت و تغذیه می‌گردید. سیاست شورای نظار با انسانیت، احساسات و عواطف انسانی فاصله داشت. سیاست آن‌ها تداوم سیاست نظام قبیله‌ی ـ مذهبی بود که همیشه با خون ما سرخ و ارغوانی گردیده بود. آنچه در سیاست و نظام قبیله سالار ارزشی و بهای نداشت انسانیت، حقوق و ارزش‌های انسانی است.»