بهزاد، شناسنامه جنبش روشنایی در جهان است. «بیانیه خانه طرح نو وطن (خط نو) در…»

کدخبر : 2219
دوشنبه ۱۶ میزان ۱۳۹۷ - ۹:۵۲

«خانه طرح نو وطن» به‌عنوان یک تشکلَ سیاسی – فرهنگی، از همان آغاز جنبش روشنایی، با درک شرایط خاص سیاسی کشور همدوش مردم عدالت‌خواه به این دریای بیکران مبارزه پیوسته و تاکنون در کنار مردم بوده است. ما باورمندیم که جنبش روشنایی یک بستر مبارزاتی بی‌بدیل در تاریخ کشور است که ستون فقرات آن را حضور و مشارکت مردم تشکیل می‌دهد. ازاین‌رو، مردم و مطالبات برحق آنان، اصل خدشه‌ناپذیر در روند مبارزه می‌باشد. هرچند مردم ما در این مبارزه‌ی نفس‌گیر و سخت با پیچیدگی‌ها و دشواری‌های زیادی درگیر بوده که جنبش جهانی روشنایی را با ریزش‌ها و رویش‌های نیز مواجه نموده، ولی ستون فقرات آن‌که مردم و توده‌های محروم و تبعیض دیده هستند، همچنان جنبش روشنایی را زنده و بالنده نگه‌داشته است. شورای عالی جنبش روشنایی، به‌عنوان جمعی راه برنده در راس هرم این جنبش اجتماعی، تاکنون تجارب ارزشمند و جدیدی را خلق نموده‌اند که نمونه‌ی آن گزارش کمیته‌ی مالی در اعلامیه شماره ۶۱ جنبش روشنایی است که در تاریخ سیاسی کشور بی‌سابقه می‌باشد که نشان از پاکی و شفافیت، در یک جنبش اجتماعی است.

هرچند شیرینی این اقدام منحصربه‌فرد شورای عالی را برخی بداخلاقی‌های بعدازآن، به کام مردم عدالت‌خواه کشور تلخ نمود و بهانه‌ی ناخوشایند، دست‌آویز مخالفان جنبش روشنایی گردید تا مدتی نفرت پراکنی علیه جریان عدالت‌خواهی نمایند، ولی هرگز بر اراده‌های مصمم و استوار مردم خللی وارد نیامد. خانه طرح نو وطن (خط نو) با درک شرایط حساس کنونی، انتخابات پارلمانی و مبارزات عدالت‌خواهی، نکات ذیل را با مردم آگاه و شجاع خود شریک می‌سازد:

۱-‌ ما بداخلاقی‌های به وجود آمده در جمع مصمم روشناییان را به‌شدت محکوم نموده و از مردم عدالت‌خواه خاضعانه تقاضا می‌کنیم تا صفوف به‌هم‌پیوسته‌ی خویش را نگسلانند. زیرا جنبش روشنایی، به اشخاص و افراد وابسته نبوده، بلکه بر محور مطالبات عدالت‌خواهانه شما مردم می‌چرخد. افراد، در اثر ریزش‌ها می‌روند، ولی جنبش روشنایی، تا تحقق کامل مطالبات خود باقی خواهد ماند و به مبارزات خود قاطعانه ادامه خواهد داد.

۲- خانه طرح نو وطن، سپاسگزاری ویژه‌ی خود را از نشر گزارش کمیته‌ی مالی جنبش روشنایی، بخصوص شخص رییس آن جناب آقای احمد بهزاد اعلام نموده و به تمام اعضای محترم شورای عالی، احزاب سیاسی و جریان‌های فرهنگی توصیه می‌کند تا این گزارش را الگوی خود قرار داده، برای محو فساد و ناپاکی‌های مالی و سیاسی، از شفافیت عمل، با مردم، برخوردار شوند.

۳- ما به این باوریم که انتخابات پارلمانی، مهم‌ترین فرصت مبارزاتی برای عدالت خواهان می‌باشد. زیرا قدرت مردم ما در رای آنان است و باید شرایطی فراهم گردد تا مردم ما از مهم‌ترین سلاح خود به شکل بهینه استفاده نمایند. هرچند این انتخابات با پیچیدگی‌های زیادی همراه می‌باشد که «شفافیت» را با تردیدهای جدی همراه ساخته و امکان تقلب‌های گسترده از سوی تمامیت‌خواهان ارگ، وجود دارد. ولی درعین‌حال حساسیت در سرنوشت سیاسی، ایجاب می‌کند که عدالت‌خواهان با مشارکت گسترده در انتخابات، افراد عدالت‌خواه و هم‌سو با جریان عدالت‌خواهی را به پارلمان روان نمایند.

۴- در انتخابات پارلمانی (۱۳۹۷) هرچند جنبش روشنایی، رسماً کاندیدی ندارد، ولی چند تن از اعضای برجسته‌ی شورای عالی، در آن حضور دارند. میزان رای آنان، وزن سیاسی جنبش روشنایی را در سطح ملی و بین‌المللی، به نمایش می‌گذارد. ازاین‌رو، خانه طرح نو وطن حمایت خود را از کاندیدای اصلح جناب احمد بهزاد و همه‌ی عدالت‌خواهان هم‌سو با جنبش روشنایی، اعلام می‌دارد و معتقد است احمد بهزاد، شناسنامه جنبش روشنایی در جهان است و رای به بهزاد، رای به آرمان شهدای روشنایی و دانایی است.

۵-  سناریوی ناکام جریان فاشیسم در حادثه‌ی تلخ ولسوالی لعل و سرجنگل که به‌منظور دستگیری قومندان شجاع نیروهای مقاومت علی‌پور معروف به قومندان شمشیر، طرح‌ریزی‌شده بود، هرچند به کشته و زخمی شدن عده‌ای بی‌گناه انجامید، ولی چهره‌ی ستم‌پیشگان ارگ و خاینان به مردم و وطن را آشکار نمود. ما ضمن محکوم نمودن این رویداد تلخ، رهایی قومندان نیروهای مقاومت را از دسیسه‌ی شوم فاشیسم، تبریک گفته و از مردم عدالت‌خواه اکیداً می‌خواهیم تا با شناخت دقیق از کاندیداهای وابسته به ارگ، از رای دادن به آن‌ها خودداری نمایید تا بار دیگر شاهد خیانت آن‌ها در عرصه‌های مبارزاتی نباشیم.

به امید پیروزی آگاهی بر جهل، آزادی بر استبداد، برابری بر تبعیض، عدالت بر ظلم و انسانیت بر بربریت.


Copyright © 2015 طرح نو. All rights reserved.