• پنج شنبه ۲۹ ثور ۱۴۰۱ - ۱۰:۳۹
  عبدالخالق قاسمی
  «امروزه جریان خشونت را در دو سطح بین‌المللی و داخلی کشورها مشاهده می‌نماییم. در سطح بین‌المللی مناسبات خشونت در میان قطب‌های اصلی قدرت بر سر هژمونی سیاسی و مدیریت نظام جهانی جریان دارد و در سطوح داخلی کشورها اقدام به عملکرد خشونت‌زا، از طرف شهروندان علیه دولت در راستای ظهور مطالبات سیاسی و آزادی‌های مدنی و اصلاح ساختار سیاسی صورت می‌پذیرد و از طرف دولت هم برای براندازی زمینه‌های اعتراض و جلوگیری از افزایش مطالبات مدنی شهروندان سامانه‌های خشونت را فعال می‌نماید.»
 • سه شنبه ۲۰ ثور ۱۴۰۱ - ۲۱:۳۲
  مدیریت
  «جامعه پشتون باید هرچه عاجل جلو قومی سازی جنگ را بگیرند که پیامد آن متوجه تمام مردم افغانستان خواهد بود و مهار آن دشوار است و حاصل جنگ قومی جز تباهی، ویرانی و خونریزی برای مردم افغانستان چیزی دیگری نخواهد بود و اعلام می‌داریم، درصورتی‌که طالبان همچنان بر مردم افغانستان ستم کنند و دست از لجاجت، آزار و اذیت مردم بر ندارند، بی‌تفاوت نخواهیم نشست و با هماهنگی جریان‌های دفاعی دیگر، اقداماتی را روی دست خواهیم گرفت.»
 • سه شنبه ۱۳ ثور ۱۴۰۱ - ۱:۳۵
  عباس‌علی جاوید
  «همچنین روزه‌داری سبب تقویت اراده و ایمان و صبر و استقامت در برابر خواهش‌های نفسانی و شهوانی انسان می‌شود. در حالت طبیعی، انسان میل به برآوردن خواسته‌های نفس و راحت‌طلبی و برخورداری از لذایذ و منافع زودگذر و احیانا مضر، دارد. اما روزه‌داری به‌ویژه مراتب دو و سه آن، روحیه‌ی مقاومت و ایستادگی در برابر غرایز و لذت‌های زودگذر را در انسان تقویت و در راستای جهاد با نفس او را یاری و به رسیدن به‌مراتب عالی انسانی رهنمون می‌شود. در قرآن شریف نیز به این مطلب تصریح‌شده است.»
 • شنبه ۱۰ ثور ۱۴۰۱ - ۳:۱۵
  عباس‌علی جاوید
  «گستره علم امام (ع) آن‌قدر وسیع و بلندمرتبه است که در آیات دیگر قرآن ازجمله آیه حکمت نیز به آن تصریح‌شده است. "یوتی الحکمة من یشاء و من یؤة الحکمة فقد اوتی خیرا کثیرا" خدا دانش و حکمت را به هرکس که بخواهد می‌دهد و به هرکس دانش داده شود خیر فراوانی داده‌شده است. (سوره بقره آیه 269) مضمون این آیه آن‌گونه که مفسرین گفته‌اند در روایات منقول از پیامبر اکرم (ص) نیز تصریح‌شده است و آن حضرت خود را شهر علم و حکمت و علی (ع) را باب دانش و حکمت می‌داند. این امر در قضاوت‌های آن حضرت و خطبه‌ها و حکمت‌ها و پاسخ‌گویی به مسایل و مشکلات علمی و قضایی و... حتی به اعتراف مخالفین آن حضرت، نیز تصریح‌شده است.»
 • چهارشنبه ۳۱ حمل ۱۴۰۱ - ۳:۳۳
  خاطره رنجیده
  «من مانده‌ام که در این وادی گرگ‌ومیش همیشگی چه بگویم و چه بنویسم؟ هر موجودی زنده‌ای وقتی ضربه و یا آسیبی بر بدنش وارد شود واکنش اولیه و ابتدایی‌اش این است که خود را جمع می‌کند و در مرحله بعدی یا مقابله و یا هم فرار و خود را از خطر نجات می‌دهد اما در قسمت ما مردم هزاره هیچ اثری از آثار حیات جمعی وجود ندارد هرچه به اعضایمان آسیب، ضربه و صدمه وارد می‌گردد، ما واکنش اولیه و عادی که جمع‌کردن ارگانیسم است نداریم چه رسد که واکنش‌ها و تصمیم‌های برای دفاع چه به شکل مقابله و مبارزه و چه به شکل گریز و رهیدن از خطر داشته باشیم.»