• چهارشنبه ۳۱ حمل ۱۴۰۱ - ۳:۳۳
  خاطره رنجیده
  «من مانده‌ام که در این وادی گرگ‌ومیش همیشگی چه بگویم و چه بنویسم؟ هر موجودی زنده‌ای وقتی ضربه و یا آسیبی بر بدنش وارد شود واکنش اولیه و ابتدایی‌اش این است که خود را جمع می‌کند و در مرحله بعدی یا مقابله و یا هم فرار و خود را از خطر نجات می‌دهد اما در قسمت ما مردم هزاره هیچ اثری از آثار حیات جمعی وجود ندارد هرچه به اعضایمان آسیب، ضربه و صدمه وارد می‌گردد، ما واکنش اولیه و عادی که جمع‌کردن ارگانیسم است نداریم چه رسد که واکنش‌ها و تصمیم‌های برای دفاع چه به شکل مقابله و مبارزه و چه به شکل گریز و رهیدن از خطر داشته باشیم.»
 • شنبه ۲۷ حمل ۱۴۰۱ - ۱:۰۳
  ح ـ امینی
  «مدعیان وراثت مزاری دقیقا جلادهای هستند که چپن وراثت شهید مزاری را بر دوش انداخته و مدعی ادامه راه و پیگیری مرام او نه از راه مبارزه و ایستادگی در سنگر حق‌وحقوق مردمی بلکه از راه معامله با اربابان «زور و زر تزویر» و به قول خودشان برای «حضرت جیب» و تامین قدرت شخصی و ثروت خانوادگی هستند. مزاری یک شخص نیست تا او را به فرد تقلیل داد و از فرد تجلیل کرد و خود را رهروان راه او معرفی و به چشم خلق خدا خاک پاشید؛ مزاری یک‌راه، مسیر و یک نماد است. او نماد آگاهی جمعی، عدالت‌ اجتماعی، شور و شعور اجتماعی، ایمان و آرمان تاریخی، برابری و برادری انسانی است.»
 • پنج شنبه ۲۵ حمل ۱۴۰۱ - ۲:۴۸
  علی بشارت
  «امسال بهار طبیعت خوش‌قدم بوده که با آمدنش هم بلای جهانی کرونا رو با افول و سراشیبی سقوط قرارگرفته و هم ماه مبارک رمضان که ماه نزول رحمت و ریزش مغفرت و تجلی شکوهمند انسانیت و جلوه‌های زیبای معنویت است، از راه رسیده و زمان را علاوه بر عطر طبیعی، معطر به عطر معنوی، صفای باطنی و حلاوت ایمانی نموده است. ماه رمضان را ماه بهار قرآن خوانده‌اند. در این ماه همچون بهار طبیعی، بهار قرآنی نیز سرشار از تازگی، طراوت، پاکیزگی و... است.»
 • سه شنبه ۹ حمل ۱۴۰۱ - ۱۳:۰۹
  امین مهر زاد
  «بهار، غزل عاشقانه زمان و آوای دل‌نشین کوهساران و موسیقی جویباران و رقص شورانگیز گل عذاران، بازی کاکل شاخساران، فواره‌های ممتد و پیوسته‌ای آبشاران، پای‌کوبی باد و باران، مستی رودهای خروشان، وزش نسیم‌های عطر آمیز و روح‌بخش کشتزاران و زمزمه‌های روح‌نواز چشمه‌ساران و خوانش‌های بی‌وقفه و شادمانه‌ای پرندگان و... است. بهار، فصلی است که زیبایی‌ها و خلاقیت‌هایش را نمی‌توان برشمرد و قلم و بیان از توان وصف و به تصویر کشیدن آن عاجزند. باید بهار را با خود بهار به بیان گرفت و به توصیف نشست. بهار، بهار است.»