• دوشنبه ۳۰ میزان ۱۳۹۷ - ۹:۳۶
  خالق فصیح
  «پرسش دیگر این‌که هزاره‌‌ها با کی طرف‌اند؛ طالبان، داعش، کوچی و یا دولت؟ سردرگمی بین اسم و عنوان، گروه‌‌ها یا شاخه‌ها و سازمان دشمنی‌ها، هزاره‌ها را به فاجعه نزدیک‌تر می‌‌کند تا این‌که فاجعه را از آن‌ها دور سازد؛ چون هزاره‌ها، نه با اسم و گروه، که با یک سازمان نظام‌مند دشمنی‌‌ها مواجه‌اند. تفکیک بین گروه‌ها، نمودها و سازمان، یک ضرورت است، چراکه با تشخیص دشمنی‌ها هزاره را از سردرگمی بین گروه و دولت خارج می‌‌کند و انسجام و قدرت جمعی ناشی از همدلی را بیش‌ازپیش ضروری می‌‌سازد.»
 • دوشنبه ۲۳ میزان ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۶
  مدیریت
  «علاوه بر بعد اخلاقی و وجدانی مساله، حمایت از بهزاد بعد علمی نیز داشته و دارد. متاسفانه تحصیل‌کردگان ما علی‌رغم ادعاهای بلندبالای که دارند و دچار توهم دانایی هستند، ذهنیت کاملا عامیانه دارند، مسایل سیاسی- اجتماعی را عامیانه فهم می‌کنند و به همین خاطر عامیانه راه‌حل ارایه می‌کنند. اکثر کسانی که یا دارای عنوان دکتری هستند و یا اگر دکتر نیستند تقلبا خود را در میان مردم دکتر معرفی می‌کنند، فهمشان از مسایل اجتماعی مثل فهم یک کارگر ساده بی‌سواد و یا کم‌سواد هستند. به همین خاطر راه‌حلشان پاک کردن صورت مساله و سکوت است.!!»
 • چهارشنبه ۱۸ میزان ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۸
  غلام سخی "حلامیس"
  «پس از سال2001 میلادی و روی کار آمدن دموکراسی نیم‌بند در افغانستان، هزاره‌ها وارد ساختار قدرت شدند و در چگونگی شکل‌گیری حکومت پسا طالبان نقش بازی نمودند. هزارستان در انتخابات اخیر به‌مثابه‌ی "بانک رای" عمل نموده است. هم آقای کرزی و هم جناب اشرف غنی و عبدالله با رای هزاره‌ها بر حکومت‌هایشان مشروعیت بخشیده‌اند. اما در این میان هزارستان در دود و غبار جنگ فراموش‌شده و بیش‌ترین توجه رؤسای جمهور ما در دوران پسا طالبان بر نبردهای خونین در مناطق جنوب و شرق کشور معطوف بوده است.»
 • چهارشنبه ۱۸ میزان ۱۳۹۷ - ۰:۴۵
  مدیریت «طرح نو»
  « ما سپاسگزاری و امتنان خویش را از گزارش کمیته‌مالی مندرج در اعلامیه شماره 61 شورای عالی جنبش روشنایی، اعلان نموده و آن را به‌عنوان یک سند افتخارآمیز در تاریخ احزاب و جریان‌های سیاسی کشور، گرامی می‌داریم. از سایر اعضای شورای عالی می‌خواهیم که برای بستن دهان بدخواهان و جامه‌ی عمل نپوشاندن به دسیسه‌های شیطانی فاشیسم، به تایید و حمایت از سند افتخارآمیز مالی جنبش روشنایی، اقدام نمایند.»
 • سه شنبه ۱۷ میزان ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۹
  امان الله علی زاده
  «حمایت از نامزدان غیررسمی جنبش روشنایی نیز نباید بدون معیار «وفاداری به منافع جمعی» باشد. کسانی که در جنبش روشنایی به خاطر نمایندگی مردم از تخریب، تهمت و هتاکی، یار و هم‌سنگر خود دریغ نمی‌کنند نمی‌توانند نماینده خوب و مفیدی و متعهد برای جامعه خود باشند. کسانی که بدون مدرک و سند تهمت شش لک دلار اختلاس به مسوولین امور مالی زدند و نمی‌تواند اثبات کنند و یا کسی که منطق ذهنی آن با جنبش روشنایی نیست و در جنبش برای ایجاد تنش میان پیروان شهید مزاری و جریان عدالت‌خواهی کار می‌کند، توطیه می‌کند، دورویی و منافقت می‌کنند هرگز نماینده صادق و متعهد برای هزاره‌ها نخواهد بود.»
 • دوشنبه ۱۶ میزان ۱۳۹۷ - ۹:۵۲
  مدیریت «طرح نو»
  ««خانه طرح نو وطن» به‌عنوان یک تشکلَ سیاسی – فرهنگی، از همان آغاز جنبش روشنایی، با درک شرایط خاص سیاسی کشور همدوش مردم عدالت‌خواه به این دریای بیکران مبارزه پیوسته و تاکنون در کنار مردم بوده است. ما باورمندیم که جنبش روشنایی یک بستر مبارزاتی بی‌بدیل در تاریخ کشور است که ستون فقرات آن را حضور و مشارکت مردم تشکیل می‌دهد. ازاین‌رو، مردم و مطالبات برحق آنان، اصل خدشه‌ناپذیر در روند مبارزه می‌باشد.»
 • دوشنبه ۱۶ میزان ۱۳۹۷ - ۰:۳۶
  مصطفی روشن
  «اشرف غنی، نه یک رییس جمهور که سرکرده اصلی تروریست‌های مسوول در افغانستان است. اصلی‌ترین مسوولیت وی، حمایت از تروریست‌های ساختگی طالب و داعش و همکاری‌های فکری، مالی و تسلیحاتی با آن‌هاست. نخستین بروز عینی این مسوولیت در انتقال جنگ از مناطق تروریستان مسوول به مناطق امن و مردمان غیر مسوول بود. بر همین اساس، تروریستان و خون آشامان پشتون با دولتیان فاشیست و در کل، قوم فاسد و فاجر "اوغان" در یک مسوولیت سنجیده و واحد، پلان کشتارها، ترورها و انتحاری‌های اقوام دیگر خصوصا هزاره‌ها را روی دست گرفتند.»
 • چهارشنبه ۱۱ میزان ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۱
  خالق فصیح
  «تبعیض‌های سیستماتیک، کشتارهای هدفمند، ناامن‌سازی‌های مناطق اقوام غیر" اوغان"، قومی نمودن سیاست و برعکس، تفرقه‌افکنی‌های مذهبی و درنتیجه حقارت‌های همگانی، نمونه‌های روشنی از دشمنی‌های آشکار غنی و تیم فاشیستی وی از مقام یک دشمن است. مردم افغانستان دشمن‌تر از کسی که سگان هار انتحاری و تروریستان بیابان‌گرد را کینه توزانه شبانی کرده و کشتارهای جمعی‌یی مانند حوادث خونین دهمزنگ، میرزاولنگ، کورس موعود و ... را به وجود آورده است، ندارد.»
 • یکشنبه ۸ میزان ۱۳۹۷ - ۸:۵۶
  مهدی هزاره‌تبار
  «جامعه هزاره پسامزاری مسیر افول و سقوط و بی‌عزتی را پیمود. طلسم عزتمندی، ابهت و وقارشان روزبه‌روز شکسته و شکسته‌تر شد، در عرصه سیاسی از مرکز توجهات زدوده شده و به حاشیه قرار گرفت. نقش موثر بازیگری خود را از دست داد. روزبه‌روز رنگ و لعاب سیاسی‌شان کم‌سوتر و کم‌فروغ‌تر گردید. از موقعیت بازیگر فعال خارج‌شده در حد نظاره‌گر و تماشاگر تنزل یافت. از حالت تهاجمی و حماسی بازمانده و در ورطه تاریک انفعالی و مرعوبیت سقوط نمود.»